yürüyüs - cappadocia house

Kapadokya'ya Güneş Doğuyor
İçeriğe git

Ana menü:

DOĞAL GÜZELLİKLERİ DETAYLARI İLE   GÖRME İMKANI
Dünyanın en önemli doğal anıtlarının başında gelen Kapadokya'da (Kappadokia) doğa yürüyüşlerini çok farklı etaplarda gerçekleştirebilirsiniz. Doğanın su ve rüzgâr yardımıyla şekillendirdiği vadilerde yapılan birkaç saatlik yürüyüşler Kapadokya'ya çok farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak. Kapadokya, birçok uygarlığın egemen olduğu bir bölge. Hititlerden, Phryglerden, Perslerden izler taşıyor.

Hıristiyanlığın ortaya çıkışıyla bu dini benimseyenlerin, Roma'nın şiddetinden kaçıp sığındığı bölge, o dönemlerden itibaren kayalara oyulan kiliseleriyle, yeraltı şehirleriyle de ünlü. Eskiden sadece açık hava müzelerinin gezdirildiği bölgede artık yürüyüşler de düzenleniyor. Bölgede hizmet veren tur şirketleri doğa yürüyüşleri için rotalar belirliyor. Bu tür yürüyüşlerin avantajı, en görkemli yer şekillerinin bulunduğu Kapadokya bölgesinin oluşumunun her aşamasını görme şansının bulunması. Yürüyüşler boyunca aşınmanın her aşamasını gözlemek mümkün. Bir peribacası daha oluşumunun ilk aşamasındayken, hemen yanındaki yok olma halindedir. Eğer dikkatli gezerseniz belki bir kuvars minerali veya bir agat bulabilirsiniz.

Yürüyüş sırasındaki görsel şölen de cabası. Aslında balonla uçuş da yürüyüşe eklenecek bir etkinlik olabilir. Sabah saatlerinde yapılacak bir saatlik balon uçuşu bölgeyi tüm görkemiyle izlemek için büyük bir şans sunuyor. Balon uçuşları aynı zamanda bölgenin oluşumu için büyük katkılarda bulunmuş Erciyes ve Hasan Dağı'na daha yüksekten bakmanızı da sağlayabiliyor. Milyonlarca yıl bu alana ateş kusan bu iki dağımız şimdilerde dingin bir dönem yaşıyorlar. Kapadokya'da yapacağınız yürüyüşlerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu zeminin kayganlığı. Aşınma sırasında açığa çıkan küçük taş parçaları sert zemin üzerinde çok kaygan hale geliyor. Bu taşlara basarak kaymanız ciddi sakatlıklara neden olabilir. Yürüyüşler genellikle Ak Vadi, Ballı Vadi, Güvercinlik Vadisi, Aşk Vadisi, Zemi Vadisi ve Kızıl Vadi gibi bölgelerdeki parkurlarda yapılıyor.

İçeriğe dön | Ana menüye dön